garaż

Garaże metalowe czy murowane? Sprawdzamy!

Posiadanie własnego samochodu to dzisiaj absolutna podstawa, ale również kilka obowiązków – przede wszystkim tych, związanych z utrzymaniem jego dobrego stanu. Jeżeli chcesz, aby Twoje auto było sprawne na przestrzeni lat, warto zadbać przede wszystkim o odpowiednie miejsce do jego przechowywania. W tym wypadku masz do wyboru dwie podstawowe możliwości – garaże metalowe albo murowane. Porównajmy je i sprawdźmy, na które warto postawić?

Garaż metalowy czy murowany?

Ze względu na dużą popularność obu tych rozwiązań, warto porównać ich zalety i wady – pozwoli Ci to podjąć odpowiednią decyzję i zainwestować w rozwiązanie trwałe na lata, dzięki któremu zachowasz dobry stan swojego samochodu. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając garaże?

  1. Wytrzymałość. To oczywiście najważniejsza kwestia i w tym przypadku zarówno murowane, jak i metalowe garaży spełniają swoją rolę znakomicie. O wytrzymałości cegły nie trzeba mówić wiele – jest ona bardzo duża i doskonale chroni pojazd przed czynnikami zewnętrznymi. Warto natomiast nieco więcej powiedzieć o tym, jaką wytrzymałość mają garaże blaszane. Wykonywane są z ocynkowanej blachy, która jest odporna na korozję i wykazuje ponadprzeciętną odporność na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu będzie sprawdzał się na przestrzeni wielu lat. Dlatego w tym miejscu możemy postawić znak równości – zarówno jeżeli chodzi o trwałość, jak i stabilność rozwiązań.
  2. Estetykę. Większość inwestorów, którym zależy nie tylko na funkcjonalności i trwałości obiektu, ale również jego estetyce, stawia na garaże murowane i trzeba podkreślić zdecydowanie, że prezentują się one okazale. Jednak czy gotowe garaże metalowe stoją w tej rywalizacji na straconej pozycji? Jak się okazuje – nie, a to dlatego, że dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i sposobach wykonania, co pozwala Ci znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla siebie. A jeżeli szukasz szczególnie pięknych garaży, które idealnie wpasują się w posesję czy teren firmowy, postaw na garaż blaszany drewnopodobny, którego ściany do złudzenia przypominają te z naturalnego drewna!
  3. I tutaj pojawia się pierwsza wyraźna różnica między dostępnymi rozwiązaniami – inwestując w garaże metalowe ceny, jakie spotkasz, będą o wiele niższe niż w przypadku obiektów murowanych – i to nawet kilkakrotnie! Wynika to oczywiście z zastosowanych materiałów, a także montażu, który jest o wiele bardziej skomplikowany w przypadku garaży murowanych. Dlatego też blaszaki cieszą się większym zainteresowaniem inwestorów – szczególnie tych, którym zależy na optymalizacji kosztów.
  4. Prostotę montażu. I tutaj po raz kolejny wygrywa garaż blaszak – jest on montowany z gotowych elementów, co zajmuje bardzo niewiele czasu i jest możliwe w praktycznie każdym miejscu. Jeżeli zaś chodzi o rozwiązania z cegły – tutaj pracy jest o wiele więcej i zamiast kilku godzin, może ona potrwać nawet kilka dni, dlatego też warto dobrze rozważyć ile czasu posiadamy i jak szybko chcemy skorzystać z gotowego garażu.
  5. Pozwolenie na budowę. Bardzo istotna kwestia, mająca często ostateczny wpływ na podjęcie decyzji – garaże murowane wymagają pozwolenia na budowę, a blaszak nie, dlatego ominą Cię wszelkie kwestie formalne. W związku z tym jest to rozwiązanie dla osób ceniących sobie prostotę i szybkość świadczonych usług.
  6. Ilość dostępnych rozwiązań. Tutaj właściwie możemy uznać remis, ponieważ zarówno garaży metalowych, jak i ceglanych jest wiele – mogą posiadać rozmaite parametry i właściwości, być wyposażone w dowolne bramy garażowe, drzwi czy okna. W ten sposób możesz znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb.

Jaki werdykt?

Każdy podejmie własny, jednak biorąc pod uwagę o wiele niższe ceny, prostotę montażu oraz brak konieczności załatwiania pozwolenia na pracę, skłanialibyśmy się ku blaszakom. Są one przy tym niezwykle estetyczne i doskonale dopasują się zarówno do otoczenia domu, jak i firmy. Warto więc poszukać odpowiednich firm, oferujących tego typu rozwiązania, porównać je ze sobą i wybrać to, które będzie najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb.